ANIL ERDEMİR

Bilişim Teknolojileri Uzmanı

Siber Güvenlik Uzmanı

Yazılım Geliştirici

Grafik Tasarımcı

Sosyal Medya Uzmanı

E-Ticaret Uzmanı

Sistem Yöneticisi

Web Danışmanı

Freelancer

0
No products in the cart.
ANIL ERDEMİR

Bilişim Teknolojileri Uzmanı

Siber Güvenlik Uzmanı

Yazılım Geliştirici

Grafik Tasarımcı

Sosyal Medya Uzmanı

E-Ticaret Uzmanı

Sistem Yöneticisi

Web Danışmanı

Freelancer

Blog Yazısı

Ağ Tasarımı & Planlaması

15 Temmuz 2021 Blog
Ağ Tasarımı & Planlaması

Ağ tasarımı ve planlaması temel olarak bir sistemin sıfırdan oluşturulmasını içeren yinelemeli bir prosedürdür. Her biri belirli bir amaca hizmet etme yeteneklerinde daha rafine ve eksiksiz bir sistemle sonuçlanan çok sayıda tasarım ve planlama aşamasını içerir. Bir ağ metodolojisinin tasarımı genellikle, kullanıcıların mevcut ihtiyaçlarını ve potansiyel kullanımlarını tanımlamayı ve ölçmeyi amaçlayan bir ihtiyaç değerlendirmesi ile başlar. Ardından, tasarımcıların hem özel hem de genel ihtiyaçları karşılayan, aynı zamanda verimli ve uygun maliyetli ağ tasarımları oluşturma görevinin verildiği ihtiyaç yayılım tasarımı gelir.

Geniş Alan Ağı (WAN), çeşitli düğümler arasında bir dizi ara bağlantı olan bir metropolitan alan ağı (LAN) olarak kabul edilir. Bir WAN’ın fiziksel tasarımı, bir WAN’ın düğümü olarak işlev gören merkezi bir anahtarlama merkezinden (switch hub olarak da bilinir) oluşur. Her düğüm, yakındaki dallardaki diğer düğümlere bağlanarak WAN olarak bildiğimiz şeyi oluşturur. Geniş Alan Ağları, genellikle çok sayıda bilgisayar arasında, yüksek bant genişliğinde veya çok sayıda veri akışında, düşük maliyetle iletişim için kullanılır. Bu hizmet, bir WAN kullanıcılarının diğer WAN kullanıcılarına sabit hat aramasından çok daha düşük bir maliyetle sesli arama yapmalarına olanak tanıdığından, İnternet telefonu için çok kullanışlıdır. Geniş Alan Ağları ayrıca uzun mesafelerde hızlı veri iletimine izin verme potansiyeline sahiptir ve bu da onu yüksek hızlı e-posta ve web’de gezinme için ideal bir seçim haline getirir.

Ağ Tasarımı ve Planlaması, bilgisayar ağı profesyonellerinin bilgisayar ağları tasarlamak için verimli yöntemler bulmasını sağlar. Bu uzmanlar, yönlendirme tabloları, IP paketleri, yönlendirme protokolleri vb. gibi çeşitli araçlar kullanır. Çok yetenekli BT uzmanlarının uzmanlığını gerektiren karmaşık bir iştir. Bir bilgisayar ağının tasarımı ve uygulanması, önemli teknolojik becerileri içerir ve bu da sıradan bir kişinin bir bilgisayar ağı uygulamaya çalışmasını pratik hale getirmez.

Taggs: